Piwo #2

Piwa, wina, wódki, szampany, miody pitne, drinki, wyroby własne - zdjęcie trunku
Kategoria: Domowe wyroby / Piwa
3 kg ześrutowanego (zmielonego) słodu jęczmiennego
25 g chmielu
3-5 g spożywczego kwasu cytrynowego

Trzeba bardzo wolno doprowadzić do zagotowania w 10 l wody (najlepsza jest źródlana), a potem przecedzić brzeczkę przez czyste, wyparzone płótno do szklanego gąsiorka. W gąsiorze powinna być pozostawiona przestrzeń na krążki (pianę). Następnie po szybkim ochłodzeniu brzeczki do ok. 8 st. C dodajemy drożdży piwowarskich: ok. 100 ml i mieszamy całość w gąsiorze. Gąsior zatykamy czystym, wyparzonym korkiem, który zaopatrzony jest w tzw. rurkę fermentacyjną wypełnioną czystą wodą.

Fermentacja burzliwa trwa w temperaturze pokojowej 3-5 dni, a w temperaturze poniżej 10 st. C (zdecydowanie korzystniejsza) ok. 6-8 dni. Sygnałem wskazującym na zakończenie fermentacji jest znikniecie krążków (piany) i ustanie wydzielania się dwutlenku węgla.

Piwo z gąsiorka ściągamy do ciemnych butelek, korzystając z zasady lewarka - wężykiem tak, aby leciało najklarowniejsze. Butelki zamykamy szczelnie korkiem, kapslem, zakrętką i trzymamy w chłodzie (im bliżej zera tym lepiej). Schłodzone piwo powinno być spożyte w ciągu 5 dni. Należy jednak pamiętać o ostrożnym otwieraniu butelek i rozlewaniu piwa po ściance schłodzonej i wypłukanej szklanki lub kufla tak, aby nie zamieszać osadu znajdującego się na dnie butelki.

http://webtrunki.pl - Łeb pełen trunków