Esencja do win typu Malaga

Piwa, wina, wódki, szampany, miody pitne, drinki, wyroby własne - zdjęcie trunku
Kategoria: Domowe wyroby / Esencje
Oryginalna gronowa Malaga jest winem deserowym, bardzo słodkim, o pozornym Ballingu 17-18°. Słodycz tę uzyskuje wino nie przez dodatek cukru, co jest zabronione w krajach winiarskich, lecz przez dodatek zagęszczonego przez ogrzewanie w kotle soku winogronowego.
Esencję do Malagi przygotowuje się w podobny sposób, zagęszczając sok wiśniowy, śliwkowy lub rodzynkowy.

Sposób I. Esencję przyrządza się ze świeżo wytłoczonego soku wiśniowego. Do emaliowanego rondelka wlewa się 1 l moszczu wiśniowego i ogrzewa na wolnym ogniu pod przykryciem. W gorącym moszczu rozpuszcza się 0,25 kg cukru i ogrzewa tak długo, aż z pierwotnej objętości cieczy otrzyma się 300-400 ml gęstej i słodkiej esencji.

Sposób II. Esencję przyrządza się z suszonych nie przydymionych śliwek, najlepiej jugosłowiańskich lub bułgarskich. Do rondla emaliowanego daje się 0,5 kg dobrze opłukanych śliwek i suszonych i zalewa je 2,5 l wrzącej wody (5-krotną ilością). Śliwki gotuje się powoli pod przykryciem, aż do wygotowania połowy objętości cieczy; wówczas dodaje się 200 g cukru i gotuje dalej tak długo, aż otrzyma się ok. 500 ml ciemnobrunatnej, gęstej i słodkiej esencji. Ogólny czas gotowania wynosi 10-12 godz.

Sposób III. Esencję przyrządza się z rodzynków albo podobnie jak sposobem II, albo też wprost z esencji rodzynkowej, sporządzonej na winie, zagęszczając ją przez gotowanie do połowy lub 1/3 pierwotnej objętości.

Esencję przyrządzoną według jednego z powyższych sposobów dodaje się przy sporządzaniu wina typu Malaga w stosunku 0,5l1 esencji na 5-10 l wina. Jeżeli esencja ma być przechowywana przez czas dłuższy, należy ją utrwalić dodając na 1 l esencji 200-250 ml spirytusu.

http://webtrunki.pl - Łeb pełen trunków