Zaprawa do Przepalanki

Piwa, wina, wódki, szampany, miody pitne, drinki, wyroby własne - zdjęcie trunku
Kategoria: Domowe wyroby / Zaprawy
Zaprawę do przepalanki należy przygotować latem. Jeżeli sporządza się ją w innym terminie, to można wziąć i zwykłe orzechy włoskie lub dodać kieliszek wódki Orzechówki

Skład zaprawy na 10 l wódki
1. Włoskie orzechy zielone (1 orzech): 30 do 40 g
2. Migdały słodkie: 40 g
3. Śliwki suszone: 25 g
4. Rodzynki: 100 g
5. Wanilia (1/4 lub 1/3 część sporej laski): 1 do 1,5 g
6. Wióry limuzynowe: 10 do 15 g
7. Spirytus o mocy ok. 50°: 1 l

Surowce powinny być odpowiedniej jakości: orzechy zielone jeszcze miękkie, dające się krajać nożem (w okresie 15 lipca do 15 sierpnia), migdały - słodkie (nie gorzkie), śliwki suszone bez zapachu przydymienia, najlepiej jugosłowiańskie lub bułgarskie.
Wszystkie surowce kraje się lub rozdrabnia na małe kawałki i wrzuca do słoja lub dwu butelek litrowych (po połowie), Śliwki najlepiej wydrylować, a same pestki (całe) również dodać do owoców. Następnie dolać litr spirytusu rozcieńczonego do 50-55° (wg tabeli w opisie wziąć 580 ml spirytusu i 450 ml wody) i macerować 4 tygodnie lub dłużej, mieszając możliwie często, tj. co drugi lub co trzeci dzień. Po upływie tego czasu zlać ciecz znad owoców i w razie potrzeby przefiltrować przez watę lub bibułę, wlać do butelki i nalepić na niej nalepkę z nazwą i ilością zaprawy. Pozostałe owoce zalać niewielką ilością wody, dobrze wymieszać, pozostawić na 24 godz., po czym wodę zlać i dodać do zaprawy.

http://webtrunki.pl - Łeb pełen trunków