Cydr typu Normandzkiego

Piwa, wina, wódki, szampany, miody pitne, drinki, wyroby własne - zdjęcie trunku
Kategoria: Domowe wyroby / Cydry
15 kg jabłek
1 l syropu cukrowego(Najczęściej stosowany syrop. Wykorzystywany do słodzenia koktajli. Przygotowuje się go w następujący sposób: w 1 części gorącej wody rozpuścić 1 część cukru i zagotować. Im dłużej gotuje się syrop, tym będzie gęstszy)
20 g kwasku cytrynowego
drożdże: Riesłing, Sauternes lub Tokaji
2 g pożywki drożdżowej

Umyte jabłka rozdrobnić na małe części lub poszatkować (ostrzami nierdzewnymi). Przelać miazgę jabłkową wraz z sokiem do czystego gąsiora lub mniejszej beczułki, napełniając ją do 3/4 pojemności, dodać połowę syropu cukrowego(Najczęściej stosowany syrop. Wykorzystywany do słodzenia koktajli. Przygotowuje się go w następujący sposób: w 1 części gorącej wody rozpuścić 1 część cukru i zagotować. Im dłużej gotuje się syrop, tym będzie gęstszy), rozmnożoną matkę drożdżową, połowę pożywki i kwasek cytrynowy, wymieszać i zamknąć naczynie korkiem z rurką fermentacyjną i odstawić na 7-8 dni do zafermentowania, w pomieszczeniu o temp. 22-25°C. Po tym czasie dodać pozostałą ilość syropu cukrowego(Najczęściej stosowany syrop. Wykorzystywany do słodzenia koktajli. Przygotowuje się go w następujący sposób: w 1 części gorącej wody rozpuścić 1 część cukru i zagotować. Im dłużej gotuje się syrop, tym będzie gęstszy) i resztę pożywki drożdżowej oraz dobrze zamieszać. Naczynie przenieść do chłodniejszego miejsca o temp. 18°C. Gdy po 4-6 tygodniach cydr się samoczynnie sklaruje, ściągnąć go z osadu i na próbę rozlać do kilku butelek, zamknąć szczelnie korkiem lub metalową zakrętką i przechować je w temperaturze pokojowej przez 30 dni. Jeśli po tym czasie butelki nie będą "strzelać" i wykazywać śladów fermentacji, będzie to świadczyć o całkowitym odfermentowaniu cydru i jego gotowości do konsumpcji. Gdy jednak będzie on wykazywał lekkie musowanie (perlistość), bez objawów rozsadzania butelki, stan ten należy przyjąć pozytywnie, cydr ujawni dodatkowe cechy orzeźwiające, co jest bardzo cenione.
Strzelające korki i rozsadzanie zamkniętych butelek dowodzić będzie, że cydr zbyt wcześnie został rozlany do butelek, a fermentacja (cicha) nie została jeszcze całkowicie zakończona lub dostały się do cydru niepożądane drobnoustroje fermentacyjne. Przed samym rozlaniem do butelek należy jeszcze raz zlać cydr z osadu poprzez gęste płótno lub flanelę.
Gdy cydr będzie gotowy, przechowywać go w czystych, szczelnie zamkniętych butelkach w temp. 8-10 °C, do następnego zbioru jabłek.

http://webtrunki.pl - Łeb pełen trunków